Spousta lidí, co přijde poprvé do posilovny, nemá ponětí, co je důležité pro to, aby udělali pořádný progres. V záplavě všech možných strojů, „zázračných“ doplňků stravy a všemožných diet, co zrovna frčí, se v tom člověk snadno ztratí a začne řešit blbosti. Jak se v tom všem tedy vyznat? V následujících bodech proberu to, co je skutečně důležité. Co je skutečně nejdůležitější, ať už chcete vyrýsovat, nabrat hromadu svalů nebo zvedat zatraceně velký váhy. Tak jdeme na to:
1. Vložit úsilí do tréninku
Bez toho to opravdu nepůjde. Je třeba dát svalům dostatečnou zátěž, aby měly důvod zesílit a vyrůst. Toho dosáhneme nejlépe tréninkem hlavně s volnými váhami, stroje by měli být spíše okrajovou záležitostí. Váš trénink by se měl ideálně točit kolem dřepovací klece, platformy s velkou činkou a stojanu s jednoručkami. Dřep, předklon, tlak, přítah a pár izolovaných cviků na malé partie je všechno, co potřebujete. Jistě jste někdy viděli toho týpka na legpressu, jak provádí poloviční opakování bez náznaku jakéhokoli pocení či grimas v obličeji a co mezi sériemi kouká do mobilu. Tak takhle by to opravdu nemělo vypadat… A chápu, že ne každý chce zvedat velké váhy, to ale nic nemění na tom, že tyto cviky jsou těmi nejlepšími, ať už chcete zhubnout a zformovat postavu, nebo nabrat svaly a sílu. Většina lidí, co přijde poprvé do posilovny, ale musí projít přípravou, aby zvládli správnou techniku a rozsahy pohybu, a proto nejdříve musí namakat jednodušší variace těchto cviků.
2. Číst
Vždycky je důležité mít někoho, kdo vás v začátku provede tréninkem a stravou, ale ve výsledku je naprosto zásadní číst a vzdělávat se sám. V dnešní době máme velkou výhodu v tom, že spousta informací je volně dostupná. Jde jen o to se v nich správně zorientovat, protože třeba hlavně v online prostoru frčí spousta kravin a někdy i vyloženě nebezpečných informací. Je potřeba kopat trochu hlouběji a přečíst třeba i několik knih. Umět anglicky je bonus navíc, protože americký trh je mnohonásobně větší a najdete tam daleko víc informací dostupných zcela zdarma.
3. Naučit se jíst
Ne, opravdu to není o tom neustále se trápit hlady, nebo pořád dokola jíst něco, co vám nechutná. Není to o extrémech a o vyřazování jakékoli složky potravy nadobro. Dnes jsme zahlceni spoustou blafů na internetu o tom, jak tohle nebo tohle vyřadit. Z těch nejhorších diet zmíním ketodietu, která dle nejnovějších studií vyloženě poškozuje zdraví a působí karcinogenně. Vyřaďte jen potraviny, které špatně trávíte, nebo na ně máte intoleranci, ale to si musí každý ve výsledku otestovat sám na sobě. Naučte se jíst kvalitně a dejte tělu všechny potřebné živiny. Metabolismus, který jede naplno a není stresován přehnaným nedostatkem, pak nemá důvod držet si tuk navíc a i hlava je pak daleko výkonnější.
4. Trénovat s někým, kdo ví, co dělá, nebo si sehnat trenéra
Když jsem začínal cvičit, neměl jsem moc možností. Bydlel jsem na vesnici a nejbližší posilovna byla 11 km daleko. Jediný způsob byl sehnat si základní vybavení domů, jen jednou týdně jsem měl možnost jít do posilovny se spolužáky z gymplu. Doma jsem měl jednoručky, velkou osu a hromadu kotoučů. Benchoval jsem na stoličkách a shyby dělal na prádelní šňůře a do ideální techniky bylo hodně daleko. Zápal tam byl, ale provedení už bylo horší. Kdybych měl někoho, kdo by mě základní techniku, tréninkové a stravovací principy v začátku naučil, mohl jsem se vyhnout řadě chyb. Z těch nejzásadnějších to bylo přílišné trénování tlaků oproti přítahům a následné zranění ramena, které se občas ozve dodnes. Také jsem jel na začátku velkovýkrm, přibral jsem hodně do tuku a pak se toho delší dobu zbavoval.
5. Sdílet své cíle jen s těmi, co vás podporují
Jelikož žijeme v zemi, která je historicky podrobena a ponížena, je to v nás nesmazatelně zapsáno. Proto je každý rychle hotový s tím vám říct, že na něco nemáte, nebo tohle nebo tamto nedokážete. Většina lidí si do druhých promítá závist a nízké sebevědomí a váš případný úspěch by byl útokem na jejich už tak skuhrající ego. Tohle je jedna z mála věcí, která je v Americe dnes ještě lepší, protože tam se většina lidí podporuje v mentalitě vítěze. Proto je lepší většině lidí nic neříkat. Když uvidí, že jste něco změnili, mohou se ale začít vyptávat. Pak je lepší jim dát spíše neutrální odpověď a konkrétní cíle si nechat pro sebe. Je rozdíl někomu říct: „Chci něco zhubnout“ a „Chci zhubnout 50 kg“. Při variantě 2 je daleko větší pravděpodobnost, že se dozvíte, že to přece není možné. Zkrátka je lepší o tom obecně moc nemluvit a případně jen s těmi, kteří vás podpoří. Pro ten zbytek stačí mlžit a případně je poslat tam, kde slunce nesvítí. A pamatujte si, když vám někdo říká, že něco nedokážete, znamená to, že by to nedokázal on sám.