Je čas vyrýsovat. Zlikvidovat břišní tuk neustálým cvičením břicha. Spálit kalorie hodinami na rotopedu. Brutálně se zpotit, protože tím se přece hubne. Být po tréninku totálně vyčerpaný, protože nejíte sacharidy, nebo to, co je zrovna v módě vynechat. Tyhle a mnoho dalších blbostí jsou dnes hlavním zaměřením masového fitness průmyslu. Na internetu dnes a denně vidíme, že fitness je hlavně o tom – mít viditelné břišáky a žílu na bicepsu. Proto se každý, kdo cvičí, musí zaměřit na pálení tuku pomocí brutální diety a cviků o milionu opakování, převážně na strojích.

Nic nemůže být dál od pravdy. Někdo může argumentovat, že mu tento přístup funguje. Že se zbavil tuku, zesílil a dokonce nabral svaly. A ano, může to tak být. Jsou totiž mezi námi lidé s nadprůměrnou genetikou, nebo častěji s nelegální suplementací, kteří dokáží těžit i z málo efektivních metod v tréninku a stravě. S největší pravděpodobností, ty ale nejsi jedním z nich. Bohužel, ani já.

Pokud vám někdo bude tvrdit, že dobrých výsledků lze dosáhnout za 10 minut cvičení denně, tak je buď blázen a neví o tomto oboru nic, nebo se z vás snaží vymámit prachy za jeho “zázračnou” cvičební pomůcku nebo suplement. Protože to je to, co lidi chtějí slyšet. Pohodlná lež.

První výsledky mohou skutečně přijít v řádu týdnů, ale pravda je, že opravdu zesílit, nabrat svaly nebo
shodit tuk, je opravdu těžká práce na měsíce a roky. A já chci trénovat lidi, kteří tohle chápou. Trénink 3x týdně na 90 minut, základní vícekloubové cviky, které jsou nejefektivnější pro nárůst síly i hmoty, protože zapojují více velkých svalových skupin a učí je pracovat najednou. Kdo nechce jet dřepy, ani žádnou jejich lehčí variaci, nechoďte za mnou. Jediný rozumný důvod pro vynechání dřepů jsou utržené křížové vazy, artróza v konečném stádiu, nebo absence nohou.

Fyzická síla znamená zvednout, odtlačit, přitáhnout nebo odnést těžký náklad. Je to ten nejzákladnější způsob interakce s fyzickým světem. Pokud jste schopni časem zvednout větší váhu, tak se muselo něco ve vašem těle výrazně změnit. S fyzickou sílou přichází i svalová hmota, která člověka chrání před většinou civilizačních nemocí. Když člověk pravidelně trénuje, má to pozitivní vliv i na řadu dalších věcí – lepší nálada, mentální výkonnost, spánek, chuť k jídlu, hormony, silnější kosti, a tím seznam ani zdaleka nekončí.

Miluju, když máte sebemenší zranění kloubu, šlachy, kosti a doktor vám třeba “zakáže” posilovat, nebo při vážnějším zranění, vám dokonce řekne, že už se na svojí původní sílu nikdy nevrátíte, nebo vám cvičení úplně zakáže. Ono totiž nejlepší věc, kterou pak můžete udělat, je po nějaké době zas začít cvičit, velice lehce, rehabilitačně, a to po takovou dobu, jaká je nutná na zotavení. Dělat jen to, co nebolí, nebo kde je bolest v přijatelné míře. A po této fázi začít opět postupně trénovat jako dřív.

Viděl jsem dost vrcholových sportovců, kterým po zranění řekl doktor, že “už nikdy nebudete závodit” a kteří se dokázali vrátit zpět a dokonce překonat minulé výkony. Žádá si to velké odhodlání a tvrdohlavost, což ale většina lidí nemá. Poslední dobou mě nejvíc zaujal příběh amerického vojáka, který si při pádu ze střechy rozdrtil jeden bederní obratel a dva okolní uhnul. Podle rentgenu měl být ochrnutý, ale ukázalo se, že hýbe všemi prsty na nohou. Při takovémhle zmrzačení je štěstí, když člověk začne znovu chodit se snesitelnou bolestí. Tenhle chlap nejen že začal chodit, ale když hledal způsoby, jak zvládnout přetrvávající bolest, tak začal cvičit, než aby byl závislý na morfinu. Dnes po několika letech má trojboj -dřep 175 kg, benchpress 110 kg a mrtvý tah 190 kg. To všechno s náhradou jednoho bederního obratle. A světe div se, jeho bolesti jsou poloviční, než kdyby necvičil. Doktoři by řekli, že to není možné, že si ty záda přece musí zničit, ale opak je pravdou.

Pro mě je trénink víc než jen cvičení nebo sport. Je to moje vášeň už 14 let. Není lepší pocit, než dát o nějaké kilo nebo opakování víc než dřív. Posiluje nejen tělo, ale i mysl. Je to moje odpověď na to, jak se vypořádat s životem. A jestli chceš, ukážu ti jak na to! Jaká je tvoje odpověď?